ثبت IP Address و راه اندازی BGP

شرکت سامان ارتباطات میهن  به عنوان یک عضو شرکت RIPE NCC قابلیّت و توانایی آنرا دارد که نسبت به ثبت IP Address مورد نیاز مشترکین یا مشتریان خود به نام آنها (Provider Aggregatable PA)و یا بصورت مستقل از شرکت  Provider Independent (PI)اقدام نماید.
انواع IP Address

جهت راه اندازی شبکه مبتنی بر BGP و همچنین تخصیص IP Address دو نیازمندی اساسی در بخش نرم افزاری وجود دارد :

1- Autonomous System Number ) ASN) معرف هر نود(نقطه اتصال) در شبکه BGP است.

2-IP Address ، هر ASN آدرسهای متعلق به خود را در شبکه اعلام و درخواستهای مربوط به آنرا دریافت می نماید.

IP Address هایی که در مجموعه کشورهای تحت پوشش RIPE Ncc ارائه می گردد به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

1-(Provider Independent (PI نوع مستقل از سرویس دهنده

این نوع از IP Address مستقیماً از سوی شرکت RIPE NCC  به درخواست کننده تخصیص داده می شود. اگر شما شرکت ، ارگان و یا نهادی هستید که نیاز به فضای بیشتر از 24/ (256 IP Address)   دارید و خود نیز دارای پهنای باند و تجهیزات سخت افزاری جهت راه اندازی BGP هستید ، توصیه ما به شما استفاده از این نوع می باشد. البته این نوع دارای هزینه بیشتری نسبت به نوع PA است و همچنین زمان تخصیص آن بسته به مقدار درخواستی متغیر از یک تا 3 ماه می باشد.

2- (Provider Aggregatable (PA نوع مرتبط از سرویس دهنده

این نوع از IP Address از فضای تخصیص یافته به این شرکت از سوی شرکت RIPE NCC تخصیص داده می شود. سهل الوصول بودن ، عدم نیاز به راه اندازی BGP (در صورت بودن در محدوده این شرکت) و همچنین نداشتن محدودیت از نظر تعداد از مزایای این نوع IP Address می باشد.

  • این شرکت ، تنها دارنده سابقه وتخصص ارائه خدمات ثبت انبوه IP Address بصورت Provider Independent)PI) می باشد.
  • لازم به ذکر است این شرکت تاکنون اقدام به تأمینIP Address مورد نیاز شرکتهای بسیاری از جمله مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان ، ISP پارت پیام شاهین شهر ، شرکت فنآوری پیشرفته پارت مهر ایرانیان ،شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و … نموده است که پروژه شرکت پست بزرگترین پروژه BGP اجرا شده در سطح کشور تاکنون می باشد.
  • مجموعه ثبت IP Address بصورت PI توسط این شرکت تا کنون افزون بر 46،080 IP Address می باشد.