پسرفت در توزیع اینترنت پرسرعت در کشور

به گزارش دنیای اقتصاد هر یک از مسوولان و فعالان این بخش دلایل و اظهارات متفاوتی را در خصوص شرایط اینترنت کشور ابراز می‌کنند. ‏مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه این سرویس در کشور را بدون مشکل دانسته و بر این باورند که ‏سرعت و ظرفیت‌های لازم در اختیار کاربران و شرکت‌های فعال در این حوزه قرار گرفته است و از آن سو نیز شرکت‌های ‏بخش خصوصی ارائه سرویس اینترنت در کشور را دچار معضلی جدی می‌دانند و بر این باورند که در كشور ما به دليل ‏بسترهاي ضعيف مخابراتي و عدم همكاري و در واقع بوروكراسي مخابرات، كاربران نتوانستند به صورت بسيار گسترده ‏به پورت پرسرعت دسترسي داشته باشند.‏
عقب‌افتاده از برنامه
بر اساس گفته‌هاي مديران شركت‌هاي ندا (‌انتقال داده های پرسرعت یا PAP) به دليل عدم تامين پهناي باند مورد نياز براي اين شركت‌ها از سوي شركت ارتباطات ‏زيرساخت، شاهد كاهش پورت‌هاي داير اينترنت پرسرعت ‏ADSL‏ در كشور هستيم. آخرین آماری که از سوی روابط عمومی گروه شرکت‌های ندا منتشر شده، نشان مي‌دهد که تعداد پورت‌هاي منصوبه توسط شرکت‌هاي بخش خصوصي در شهر تهران، ۳۵۱ هزار و ۷۸۲ پورت است که از اين تعداد ۲۲۱ هزار و ‏‏۹۷۹ پورت در حال بهره‌برداري است.‏
طبق اين آمار و در مقايسه با آمار ماه مهر ،شركت‌هاي ‏ندا، در مجموع 38 هزار و 749 پورت جديد ‏ADSL‏ در 426 شهر نصب كرده‌اند كه از اين تعداد در كل كشور و در 407 شهر تنها 19 هزار و 720 ‏پورت به بهره‌برداري رسيده و تحويل كاربر شده است. اظهارات مديران شركت‌هاي خصوصي در حالي بيان مي‌شود كه معاون طرح و توسعه شركت ارتباطات ‏زيرساخت با تكذيب ارائه ندادن پهناي باند به شركت‌هاي ‏PAP‏ مدعي است تاكنون هيچ نيازي نبوده كه شركت زيرساخت از انجام آن امتناع كرده باشد. اين در ‏حالي است كه پيش از اين احمد پوررنگ‌نيا عضو هيات مديره شركت ارتباطات زيرساخت، بيان كرده بود هم‌اكنون پهناي باند كشور از طريق 160 لينك ‏STM1‎‏ ‏تامين مي‌شود كه با توجه به تقاضاي موجود بايد اين تعداد به يك هزار ‏STM1‎‏ افزايش يابد. در واقع براي پاسخ به تقاضاي پهناي باند در كشور، 840 لينك ‏STM1‎‏ كم است. ‏
با اين وجود طبق اعلام گروه شركت‌هاي انتقال داده و همچنين طبق آخرين آمار سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي تا آخر آبان‌ماه سال جاري، يك ميليون ‏و 250 هزار و 818 پورت توسط مجموعه شركت‌هاي بخش خصوصي داراي پروانه خدمات انتقال داده‌ها در كل كشور نصب شده كه از اين تعداد 690 هزار و 300 ‏پورت توسط كاربران در حال بهره‌برداري است. در عين حال تعداد پورت‌هاي منصوبه «استان تهران» تا آخر آبان سال جاري توسط گروه شركت‌هاي ‏PAP، ‏‎448‎‏ ‏هزار و 994 پورت بوده است كه از اين تعداد 260 هزار و 850 پورت داير شده است. از طرفي آمار آبان‌ماه نشان مي‌دهد كه تعداد پورت‌هاي منصوبه توسط ‏شركت‌هاي بخش خصوصي در «شهر تهران»، 351 هزار و 782 پورت است كه از اين تعداد 221 هزار و 979 پورت در حال بهره‌برداري است. آمارهاي راه‌اندازي ‏پورت‌هاي اينترنت پرسرعت در كشور در حالي مطرح مي‌شود كه طبق اظهارات فيضي مديرعامل شركت مخابرات ايران تا سه سال آينده نيازمند شش ميليون ‏پورت اينترنت هستيم، در حالي كه طبق پيش‌بيني براي برنامه پنج‌ساله پنجم، 9ميليون پورت پرسرعت براي كشور مورد نياز است.
از طرفي شركت‌هاي خصوصي ‏يكي از دلايل عدم تحقق تعداد پورت‌هاي مدنظر را در برنامه چالش ميان اين شركت‌ها با شركت‌هاي مخابراتي استاني مي‌دانند در حالي كه مديران شركت ‏مخابرات ضعف‌ها را متوجه خود شركت‌ها دانسته و اين پرسش را مطرح مي‌كنند كه با وجود 11 شركت خصوصي انتقال داده، چرا پورت‌هاي مورد نياز راه‌اندازي ‏نشده است. ‏
به گفته مديران شركت‌هاي انتقال داده‌ها كاهش پورت‌هاي دايري به دليل عدم تامين پهناي باند مورد نياز شركت‌ها براي انجام عمليات توسعه‌اي به وجود آمده ‏است. آنها بيان مي‌كنند كه تاثير عدم تامين پهناي باند مورد نياز شركت‌هاي ندا در آمار ماهانه پورت‌هاي منصوبه و دايري آبان‌ماه به وضوح قابل مشاهده و قابل ‏استنتاج است. بنابر اظهارات كارشناسان و فعالان اينترنت به دليل اينكه پهناي باند مورد نياز اين شركت‌ها تامين نشده و اضافه شدن كاربر جديد با شرايط كنوني به ‏معني افت كيفيت ارائه خدمات اينترنت ‏ADSL‏ به كاربران فعلي است، شركت‌هاي ندا براي راضي نگه داشتن و از دست ندادن مشتري‌هاي فعلي، واگذاري ‏پورت‌هاي جديد را محدود كرده‌اند. با اين حال مديران شركت‌هاي خصوصي همواره بر تعامل و گفت‌وگو با مديران شركت مخابرات براي حل چالش ميان اين دو ‏بخش تاكيد دارند و پیوسته در اظهارات خود‌، صحبت از ادبيات تعاملي ميان بخش خصوصي و ‏مخابرات مي‌كنند و اميدوار هستند با تعامل و همكاري پررنگ‌تر از سوي شركت ارتباطات زيرساخت و شركت مخابرات ايران بتوان نياز و تقاضاي روزافزون اينترنت ‏پرسرعت را در تمام نقاط كشور و شهر تهران تامين كرد.
جايگاه ايران در خاورميانه
كمبود تعداد پورت‌هاي اينترنت پرسرعت در كشور دولت را بر آن داشت تا با اجراي مصوبه‌اي به شركت ‏مخابرات اجازه راه‌اندازي سه ميليون پورت اينترنت پرسرعت را بدهد كه پس از آن شركت‌هاي خصوصي اين اقدام را خلاف قانون اصل 44 دانسته و از رییس ‏دولت خواستند اين مصوبه را لغو كند، چراكه به اعتقاد مسوولان شرکت‌های بخش خصوصی، مخابرات با اين كار به فضاي انحصاري قبل از آزادسازي خصوصي‌سازي برمي‌گردد و مكانيسم ارائه ‏خدمات و كيفيت و قيمت نيز بر آن اساس نهايتا به زيان مشتري است.‏
شاید همین وضع و کشمکش چندساله بین شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های ندا در حوزه اینترنت باشد که باعث شده ایران چه از نظر سرعت اینترنت و چه از نظر میزان پنهای باند جاي بالايي در رتبه‌بندی‌های جهانی نداشته باشد. براساس آخرین گزارش‌های رسمی اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، ایران با ضریب نفوذ اینترنت ۳۴ درصد، بعد از امارات، قطر، لبنان و ترکیه در مقام ششم خاورمیانه قرار دارد.
اما براساس شاخص اینترنت پرسرعت، ایران رتبه پانزدهم را در منطقه به‌خود اختصاص داده است. طبق معیار سنجش ITU در این رتبه‌بندی، اینترنت پرسرعت به پهنای باند بالای ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه اطلاق می‌شود و این در حالی است که در ایران کاربران خانگی با محدودیت سرعت اینترنت مواجه هستند. محدودیتی که قرار بود بر اساس اظهارات وزیر ارتباطات تا شهریور ماه سال جاری برداشته شود.
براساس آخرین گزارش سایتSpeedtest نیز در سال ۲۰۱۰، ایران با سرعت متوسط ۶۱ صدم مگابیت برثانیه، جایگاه ۱۷۶ را در میان ۱۸۵ کشور جهان از آن خود کرد.
ایران در میان کشورهای خاورمیانه و همسایگان خود، از افغانستان که با دارا بودن میانگین سرعت ۱/۲۸ مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۴۵ قرار دارد ، نیز فاصله گرفته است. کشور ترکیه نیز با میانگین ۵/۵۵ مگابیت بر ثانیه رتبه ۶۰ جهان را در این زمینه به دست آورده‌است.
در رتبه بندی کشورها از نظر سرعت اینترنت خانگی‌، در تحقیقی که به شش ماه نخست سال ۲۰۱۰ در ۱۸۵ کشور برمی‌گردد، ایران پس از کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه، بولیوی، عراق و پاراگوئه با سرعتی برابر ۶۱ صدم مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۷۶ قرار گرفته است.تنها کشورهای موریتانی، لبنان، کامرون، وانوآتو، مالی، بولیوی، نپال، زیمبابوه و زامبیا از ایران سرعت کمتری دارند.
در ایران به‌طور متوسط اینترنت خانگی پرسرعت ADSL با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه با قیمت متوسط ۲۰ هزار تومان ارائه می‌شود که این سرعت پایین از کیفیت چندان مناسبی هم برخوردار نیست. همچنین با توجه به وضعيت شبکه اینترنت کشور قرار است که دستگاه های دولت تا پایان سال‌جاری، حدود ۴۰درصد از خدمات و فعالیت‌های خود را به‌صورت دورکاری و با کمک اینترنت ارائه دهند.

468 ad